NOVINKY

arr3** Exkluzivní výhodný věrnostní program **Vážení přátelé, pacienti, zákazníci, Lékárna Plus je součástí sítě MAGISTRA LÉKÁRNY, která je... arr3Homeopatická poradnaHomeopatická poradna ...

KONTAKTY

LÉKÁRNA PLUS
náměstí SNP č. 32
Brno
tel: +420 545 219 756
lp@apatykaplus.cz
www.apatykaplus.cz
skype: lekarnaplus

ANKETA

Preferujete lékárnu v místě bydliště?

Ano Ano 39% Nevím Nevím 20% Ne Ne 22% 19%

Léčba hypertenze

Arteriální hypertenze je vysoký tlak krve v tepnách. Definována je  hodnotami krevního tlaku 140 a více mm rtuťového sloupce u systolického tlaku a 90 a více mm rtuťového sloupce u diastolického tlaku. Tyto hodnoty jsou považovány za patologické a je třeba je léčit.

Hypertenze je nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním, v západních průmyslových zemích žije přibližně každý druhý dospělý s krevním tlakem vyšším než 140/90 mm Hg. Ve věkové skupině mezi 25 a 29 lety je zvýšený krevní tlak u přibližně každé desáté ženy a přibližně každého čtvrtého muže. Se stoupajícím věkem se zvyšuje i počet lidí trpících hypertenzí. V populaci nad 60 let má normální krevní tlak jen přibližně každý čtvrtý člověk.

Krevní tlak

Systolický [mmHg]

Diastolický [mmHg]

Ideální hodnoty

120

80

Normální tlak

140 a méně

90 a méně

Mírná hypertenze

140 – 179

90 – 104

Středně těžká hypertenze

180 – 199

105 – 114

Těžká hypertenze

200 a více

115 a více

Izolovaná systolická hypertenze

160 a více

89 a méně

Rizikovými faktory pro vznik hypertenze jsou obezita, vyšší věk, cukrovka, vysoký cholesterol, špatný životní styl ( nevhodná strava, kouření, stres ). Pokud není příčinou hypertenze jiné onemocnění, jde o primární hypertenzi, kde velkou roli hraje dědičnost. Příčinou může být i jiné onemocnění, nejčastěji jde o onemocnění ledvin nebo žláz s vnitřní sekrecí ( nadledviny, štítná žláza) , kdy mluvíme o sekundární hypertenzi.

Hypertenze je velkým rizikovým faktorem pro cévní mozkovou příhodu, srdeční infarkt, srdeční selhání, aortální aneurysma. I mírná hypertenze je spojena se sníženou délkou života.

Hypertenze bývá často bez příznaků, k jejímu průkazu dochází často až náhodně u lékaře naměřením vysokého tlaku. Může se projevovat bolestmi hlavy, závratěmi, poruchami spánku, krvácením z nosu, únavou, nevolností, hučením v uších, poruchami vidění.

Jestliže trpíte hypertenzí, je v prvé řadě důležité, abyste byli léčeni pod dohledem odborníka a svědomitě dodržovali jeho pokyny.

Věcí, kterých pro sebe můžete udělat sami, je dost. Vlastními silami můžete omezit řadu rizikových faktorů.

Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu, a jestliže jste kuřák, přestaňte úplně kouřit (v nejlepším případě) nebo alespoň radikálně omezte počet vykouřených cigaret.

Dalo by se říci, že konstantně s rostoucí tělesnou hmotností roste i krevní tlak. Svou hmotnost proto udržujte v rozmezí BMI hodnot 18,5–25. K případnému snižování hmotnosti Vám pomohou i pravidelné procházky, plavání, jízda na kole nebo jiný vytrvalostní druh sportu prováděný v rozumné míře. Nejste-li však na fyzickou aktivitu zvyklí, začněte s ní raději postupně a pomalu si přidávejte.

Hodnotu krevního tlaku nepříznivě ovlivňuje i stres. V dnešní době je sice obtížné být neustále „v klidu“, ale pokud je to alespoň trochu možné, vyhýbejte se psychicky náročným situacím a vymezte si čas na odpočinek.

V jídelníčku omezte množství soli a tuků. Bohužel, sůl se vyskytuje ve většině pokrmů. Pokud tedy nemusíte, jezte raději domácí jídlo, které si můžete sami připravit a vyhněte se solení. Místo soli k dochucení využijte bylinky. Omezte konzumaci uzenin, slaných sýrů, instantních jídel, chipsů a slaného pečiva. Živočišné tuky nahraďte raději rostlinnými.

Vyhněte se konzumaci kofeinu, tedy zvláště kávy, koly a energetických nápojů. I při výběru minerálních vod buďte obezřetní, nevhodné jsou ty, které mají vysoký obsah sodíku. Dále je vhodné vyloučení nebo snížení konzumace alkoholu.

Do jídelníčku naopak zařaďte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Jednak tyto složky potravy budou zaručeně bez soli, dodají Vám potřebné výživné látky a jsou vhodné i při snižování tělesné hmotnosti.

Bohužel velmi často je nutné současné nasazení léků, pokud je efekt změny životního stylu nedostatečný.

Pro léčbu hypertenze je využíváno mnoho druhů antihypertenziv, které předepisuje lékař. Výběr medikamentu je individuální u každého pacienta, je závislý na věku, pohlaví a zvláště přidružených onemocněních. Z léků první volby jsou u nás užívány 4 druhy antihypertenziv: diuretika, betablokátory, blokátory kalciových kanálů a inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu. U řady pacientů je léčba jedním lékem nedostatečná a je nutná kombinace dvou i více léků.

Cílem léčby je dosažení tlaku pod 140/90 u pacientů bez rizikových faktorů, pokud jsou přítomny rizikové faktory, tak je nutné dosažení tlaku pod 130/80.

Během léčby je nutná kontrola tlaku u lékaře, někdy i doma u nedostačně kompenzované hypertenze. Výběr tonometru vám doporučí ve vaší lékárně, rozhodně není vhodné nakupovat tonometr na zápěstí, kdy měření zvláště u starších lidí nemusí být přesné. Pacienti často chybují tím, že si léky upravují sami a nebo si i léky vysazují, proto je nutné dodržovat pokyny lékaře. Současně je důležitá komunikace s lékařem, upozornění na případné nežádoucí účinky léků, upozornění i na jiné léky, které pacient užívá sám a může ovlivnit účinek antihypertenziv.

 

5.4. 2012, MUDr. Kateřina Buchtová