NOVINKY

arr3** Exkluzivní výhodný věrnostní program **Vážení přátelé, pacienti, zákazníci, Lékárna Plus je součástí sítě MAGISTRA LÉKÁRNY, která je... arr3Homeopatická poradnaHomeopatická poradna ...

KONTAKTY

LÉKÁRNA PLUS
náměstí SNP č. 32
Brno
tel: +420 545 219 756
lp@apatykaplus.cz
www.apatykaplus.cz
skype: lekarnaplus

ANKETA

Preferujete lékárnu v místě bydliště?

Ano Ano 39% Nevím Nevím 20% Ne Ne 22% 19%

RENDEZ-VOUS PRO VAŠE ZDRAVÍ » Nové vakcíny a očkování

Nové vakcíny pro dospělé a očkování před odjezdem do zahraničí.

Černý kašel:

Před lety se zdálo,že máme nad touto nemocí díky včasnému očkování kojenců vyhráno. Nyní se opět ukazuje být pomalu narůstající hrozbou. Zjistilo se totiž, že až u 30ti procent pacientů, jež vyhledalo lékařskou pomoc pro dlohotrvající kašel, probíhala infekce černého kašle. Jednalo se přitom o řádně v dětství očkované pacienty. Je tedy nyní jasné,že imunita navozená očkováním zde není doživotní a i člověk, který překonal samotné onemocnění černým kašlem, se může po letech opět nakazit. Celou situaci komplikuje fakt, že klasické příznaky černého kašle, jak je známe ze starších učebnic, se u dospělých a navíc v minulosti očkavaných nemocných nevyskytují. U dítěte, jež nikdy nebylo očkováno se rozvine klasická forma nemoci ve třech stádiich(1.necharakteristické zahlenění horních cest dýchacích a vysoké teploty,2.následuje období záchvatů kašle a dávení,které může trvat až několik týdnů,3.rekonvalescence).U dospělého,v minulosti očkovaného jedince může být jediným příznakem nemoci dlouhotrvající kašel.Stejně tak laboratorní vyšetření vhodná u podezření na černý kašel u dětí mouhou být u dospělého zkreslená. Přitom nejvíce ohrožující je nemoc pro novorozence a nejmenší kojence dosud neočkované proti černému kašli. U nich onemocnění přenesené nejčastěji z dospělé osoby blízké nebo sourozence může způsobit dávení již po prvním zakašlání a to až zástavu dechu a bezvědomí - a pokud se nám dítě v tu chvíli nepodaří vzkřísit,udusí se. Stejně tak následkem opakovaného kašle a zvracení může dojít u nejmenších velmi snadno k rozvratu vnitřního prostředí a dehydrataci,což je rovněž život bezprostředně ohrožující stav, vyžadující léčbu na dětské jednotce intenzivní péče. Těchto případů naštěstí zatím u nás není velké množství, ale alarmující je fakt,že rok od roku jejich počet stoupá. Přitom se zjistilo,že zdrojem nákazy u těchto dětí byly až v 50ti procentech případů rodiče, dále pak sourozenci a osoby, které měli s dětmi delší dobu úzký kontakt (prarodiče,chůvy,personál zdravotnických,či výchovných zařízení).Proto by bylo výhodné přeočkovat-a tak zvýšit odolnost osob v těsném kontaktu s novorozencem,dokud nebude sám očkován.Nyní byla vyvinuta bezbuněčná vakcína, která v sobě obsahuje nižší množství antigenů a je tedy zejména vhodná k přeočkování dospělých. Zejména tedy pokud očekáváte přírustek do rodiny je pro vás(a zejména kvůli vašemu dítěti) toto očkování doporučeníhodné.(U těhotných se očkování doporučuje teprve po porodu).

 

Očkování před cestou do zahraničí:

Pokud se chystáte do krajin mimo Evropu,doporučujeme alespoň 2 měsíce před cestou věnovat náležitému informování se o zdravotních rizicích v té které zemi popř. i zemí sousedních,aby bylo dostatek času k přípravě formou očkování popř. pořízení dalších preventivních opatření či záchranných léků(zejména při cestách  do odlehlých,neobydlených oblastí bez náležité místní lékařské péče).

 

Povinná očkování:

Oficiálně povinným je v současnosti pouze očkování proti žluté zimnici. Je vyžadováno při vstupu do většiny afrických zemí a zemí Jižní Ameriky,které leží mezi 17.stupněm severní a jižní šířky. Současně je očkování vyžadováno i při vstupu do jiných zemí, pokud cestovatel letí ze zemí s výskytem žluté zimnice. Očkování musí být provedeno v zařízení, jež má povolení vydávat Mezinárodní certifikát vakcinace. Očkování se provádí jednou dávkou a potvrzení o očkování nabývá platnosti teprve po 10 dnech. Pokud jste již v minulosti byly očkováni proti žluté zimnici, očkování je platné po dobu 10 let, pak je opět nutno přeočkovat a potvrzení o přeočkování již platí okamžitě.

 

Země v Africe s výskytem žluté zimnice:

Angola Benin Burkina Faso Burundi Cameroon Central African Republic Chad Congo Cote d'Ivoire Djibouti Equatorial Guinea Ethiopia Gabon Gambia Ghana Guinea Guinea-Bissau Kenya Liberia Mali Mauritania Niger Nigeria Rwanda Sao Tome & Principe Senegal Sierra Leone Somalia Sudan Tanzania Togo Uganda Zaire Zambia

Země Jižní Ameriky s výskytem žluté zimnice:

BoliviaBrazilColombiaEcuadorFrench GuianaGuyanaPanamaPeruSurinameVenezuela

Bez ohledu na doporučení WHO některé země (např. Nigérie, Rovníková Guinea, Somálsko, Tanzanie, Kamerun, Kongo, Libérie) vyžadují při vstupu očkování proti choleře. Očkování se provádí jednou dávkou buď injekčně anebo orálně.V obou případech chrání cestovatele pouze po dobu 6 měsíců.

Další doporučená očkování před cestou do zahraničí: Kromě těchto očkování je před cestou do zahraničí velmi vhodné zkontrolovat také datum posledního očkování proti tetanu.U lidí do 60ti let věku se přeočkovává pravidelně před uplynutím 15ti let od posledního očkování, nad 60 let věku pak po 10ti letech.

Vakcinace proti viru klíšťové enecefalitidy se doporučuje v našich zeměpisných šířkách a rovněž cestovatelům do východních či skandinávských zemí, zejména těm, kteří předpokládají čas trávený ve volné přírodě. Pokud jste byli očkováni proti klíšťové encefalitidě (přeočkovává se po 3-letých intervalech),očkování vás bude rovněž chránit proti ruské jarní/letní encefalitidě,která se vyskytuje v oblastech za Uralem,v sibiřské tajze. Ač se jedná o příbuznou skupinu virů, očkování proti klíšťové encefalitidě vás nebude chránit proti japonské encefalitidě a při vycestování do zemí, kde se onemocnění vyskytuje (Japonsko,Indie,většina zemí jihovýchodní Asie a Čína)je doporučeno speciální očkování proti tomuto viru. Provádí se ve dvou dávkách injekční formou v odstupu 1-2 týdnů. Imunitní ochrana pak trvá 10 let.

Dalším velmi doporučeníhodným očkováním při pobytu v zemích s nízkým hygienickým standardem je očkování proti břišnímu tyfu. Lze proti němu očkovat buď jednou injekční dávkou anebo podáním účinné vakcíny ústy před jídlem ve třech dávkách během 6ti dnů. Obojí forma očkování je stejně účinná a vytváří imunitu během následujících 3 let. Dalším onemocněním,které je přenášeno rukama nebo potravou,a které může mít závažný průběh v dospělém věku je žloutenka typu A. Proti tomuto onemocnění lze očkovat v jedné vakcíně společně se žloutenkou typu B, která se přenáší krví anebo pohlavní cestou. Vysoký stupeň imunity se dosahuje po ukončení řádného očkování ve třech dávkách s odstupem jednoho a šesti měsíců. Očkování proti žloutence typu B je účinné minim.po dobu 5ti let a očkování proti žloutence typu A po dobu 10ti let. Zejména mladým dospělým,kteří předpokládají pobyt v ubytovnách mládeže je doporučeno očkování proti bakteriální meningitidě typu A a C. Imunita nastupuje po jedné dávce očkování a přetrvává po dobu 3 let. Speleologům a cestovatelům za dobrodružstvím do volné přírody se dále doporučuje očkování proti vzteklině, která je jinak bez vytvoření dostatečné imunity zcela stoprocentně smrtícím onemocněním.

Která očkování jsou pro vás v té které situaci doporučena a jakým způsobem očkovat vám poradí nejlépe lékař specializovaný na cestovní medicínu,popř. lékař očkovacího centra.

Je potřeba zdůraznit,že zdaleka ne proti všem onemocněním,která na vás mohou v zahraničí číhat, je možné se očkovat. Proto je nanejvýš vhodné se před cestou co nejlépe informovat o všech zdravotních rizicích v dané oblasti, která se mohou postupně měnit. Současně je vždy vhodné informovat se o možnostech prevence nejčastějších a nejzávažnějších onemocnění jako je malárie,horečka dengue,cestovatelské průjmy včetně parazitárních onemocnění. Možnostem prevence zejména těchto onemocnění a vybavení cestovatelské lékárničky se budeme věnovat v některé z dalších konzultací. 

 

3.5. 2012, MUDr. Katarína Floreánová