NOVINKY

arr3** Exkluzivní výhodný věrnostní program **Vážení přátelé, pacienti, zákazníci, Lékárna Plus je součástí sítě MAGISTRA LÉKÁRNY, která je... arr3Homeopatická poradnaHomeopatická poradna ...

KONTAKTY

LÉKÁRNA PLUS
náměstí SNP č. 32
Brno
tel: +420 545 219 756
lp@apatykaplus.cz
www.apatykaplus.cz
skype: lekarnaplus

ANKETA

Preferujete lékárnu v místě bydliště?

Ano Ano 39% Nevím Nevím 20% Ne Ne 22% 19%

RENDEZ-VOUS PRO VAŠE ZDRAVÍ » Očkování proti chřipce


Očkování proti chřipce - nejčastější otázky:

1. Co je to chřipka a je vůbec nebezpečná?

Chřipka je virové onemocnění, které pravidelně (sezonně) postihuje celé spektrum populace. Často se vyskytuje ve dvou vlnách v zimních a časných jarních měsících. Projevuje se vysokými horečkami, často provázenými pocením, třesavkou, bolestmi svalů a kloubů, nevolností,
celkovou tělesnou schváceností organismu, zvýšenou spavostí a suchým dráždivým kašlem. Chřipka může postihovat také plíce, srdce a oběh. Nejčastější komplikace chřipky(v důsledku oslabení organismu nákazou) jsou: zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, bakteriální zápal plic. Méně časté komplikace mohou postihnout mozek a srdce. Chřipka je celosvětově velmi široce rozšířené onemocnění a dle odhadů pod těžkým obrazem probíhá alespoň 3-5milionů onemocnění ročně. Jenom v České Republice každý rok zemře na chřipku a
komplikace s ní spojené přes 2500 lidí. Nejohroženější skupinou jsou přitom děti, senioři a lidé s chronickým onemocněním.

 

2. Pro koho je vhodné očkování proti chřipce?

Pro výše zmíněná rizika je očkování zvláště vhodné pro seniory a všechny osoby, které trpí chronickým onemocněním plic (například chronická bronchititda, astma bronchiale, chronická obstrukční nemoc-CHOPN), onemocnění srdce a cév (například: angina pectoris,chronické srdeční selhání, stav po prodělaném infarktu), ledvin (zejména hemodializovaní pacienti), diabetici, pacienti po operaci sleziny, onkologičtí a jinak oslabení pacienti, pacienti po transplantacích. U těhotných žen nebyl prokázán vliv na vývoj těhotenství ani plodu, přesto výrobci vakcín doporučují neočkovat těhotné ženy v prvním trimestru nebo v první polovině těhotenství. Očkování není vhodné u lidí, u kterých právě probíhá akutní onemocnění s horečkou, očkování v tomto případě by se mělo odložit o 14 dní po vyléčení.


Dále je očkování velmi vhodné pro lidi, kteří se v rámci své profese či volném čase setkávají s velkým množstvím lidí a pro lidi ubytované v domovech důchodců a dalších zařízeních.

 

3. Je mi 67 let, dosud jsem byl poměrně zdráv, beru pouze prášky na tlak a před pár roky mi byla zjištěna slabá cukrovka, na kterou jsem nyní také dostal prášky. Jinak se s ničím neléčím. Má pro mě očkování proti chřipce smysl?

Jak již bylo řečeno dříve, chřipka je velmi časté onemocnění, které může způsobit vážné zdravotní komplikace dokonce s následkem smrti. Ve vašem případě jsou zde dva faktory, které vás řadí do rizikové skupiny v případě onemocnění chřipkou: jednak je to věk a potom vaše cukrovka. I pokud onemocnění cukrovkou nečiní žádné viditelné obtíže, znamená to, že je organismus oslabený a jeho obranyschopnost již
snížená oproti ostatní populaci. Proto je v případě nákazy chřipkou větší šance k rozvoji komplikací a jejich vážného průběhu. Očkování je vám tedy vřele doporučováno. Právě nyní je navíc nejlepší doba k očkování.

 

4. Loni jsem byl očkován proti chřipce a hned jsem se chřipkou nakazil. Rád bych věděl, kde se stala chyba.


"Chyba" se mohla stát na několika úrovních. Je možné, že se člověk po vakcinaci chřipkou nakazí, toto riziko je zejména při styku s nákazou v prvních dnech před nebo po vakcinaci, to znamená, že ještě neuplynulo dostatečné množství času k vytvoření imunity navozené očkováním. K tomu dochází spolehlivě teprve 14 dnů po očkování. Pokud se ovšem setkáte s nákazou dříve, onemocnění se může projevit.
V tomto ohledu je důležité, aby k očkování došlo včas-tedy před začátkem chřipkové sezony a aby byla menší šance setkání se s virem před a 14 dní po očkování. Dalším možným vysvětlením je, že jste ve skutečnosti neonemocněl chřipkou, ale jiným infekčním onemocněním dýchacích cest, které jsou v chřipkové sezoně velmi častá. Očkování proti chřipce nechrání proti jiným častým virovým onemocněním horních cest dýchacích. Tato častá onemocnění však zpravidla netrvají tak dlouho jako chřipka, příznaky nejsou natolik výrazné (nižší teploty a jejich trvání v řádu pouze několika dnů, rýma) a většinou neohrožují nemocného komplikacemi. Je tedy i po očkování možné trpět nachlazením nebo kašlem.Také rýma narozdíl od dalších známých příznaků většinou neprovází opravdové onemocnění chřipkou.

Další již méně pravděpodobnou příčinou může být, že jste se nakazil jiným typem chřipky, než pro jakou byla vakcína připravena. Vakcíny
se vyrábějí podle každoročně upravovaného složení dle doporučení světové zdravotnické organizace s ohledem na aktuální výskyt podtypů chřipkových kmenů v populaci. Vyjíměčně může dojít k nákaze jiným typem, ovšem často i v těchto případech je vakcína alespoň částečně účinná a většinou nedojde k těžké formě onemocnění.

 

5. Vloni jsem byla očkována proti chřipce, doktorka mi nabídla se očkovat znovu, nevystačí jedno očkování na více let?

 

Viry chřipky každoročně podléhají mírným genetickým mutacím a dojde-li k jejich zásadním změnám, vzniká riziko velkých
epidemií až pandemií. Očkování proti chřipce je nutné provádět každoročně vzhledem ke genetickým změnám cirkulujících divokých chřipkových virů, to znamená, že zastoupení chřipkových kmenů se sezónu od sezóny mění a vakcíny se tomu každoročně přizpůsobují.

 

6. Je potřeba za očkování proti chřipce platit?

Pojišťovna platí očkování proti chřipce každoročně u pojištěnců nad 65 let věku, u pojištěnců po operačním odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, u pojištěnců trpících závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem (netýká se diabetiků na dietě). Kromě toho každý rok existují pojišťovnami organizované
speciální akce, kde se pojišťovny podílejí na financování vakcíny. Na aktuální nabídku se informujte u své pojišťovny.


Mudr. Katarína Floreánová, 1. 11. 2012