NOVINKY

arr3** Exkluzivní výhodný věrnostní program **Vážení přátelé, pacienti, zákazníci, Lékárna Plus je součástí sítě MAGISTRA LÉKÁRNY, která je... arr3Homeopatická poradnaHomeopatická poradna ...

KONTAKTY

LÉKÁRNA PLUS
náměstí SNP č. 32
Brno
tel: +420 545 219 756
lp@apatykaplus.cz
www.apatykaplus.cz
skype: lekarnaplus

ANKETA

Preferujete lékárnu v místě bydliště?

Ano Ano 39% Nevím Nevím 20% Ne Ne 22% 19%

RENDEZ-VOUS PRO VAŠE ZDRAVÍ » Terapie nachlazení

Racionální terapie při infekčních onemocněních horních cest dýchacích.


V samoléčbě akutního nachlazení, rýmy a kašle u dospělého je potřeba rozlišovat mezi pouze místně ohraničenými příznaky a tzv.příznaky celkovými, které ukazují na celkovou reakci organismu na akutní infekci.


Příznaky, které by nás měli alarmovat k návštěvě lékaře, jenž může provést potřebná vyšetření a zavést na recept podmíněnou léčbu jsou zejména:

+ horečky nad 38st.C trvající 2 dny a déle

+ neschopnost polykat

+ pocit nedostatečnosti dechu

+ vyrážka náhle se objevící kdekoliv na těle nebo na obličeji společně s rozvojem příznaků nachlazení a zvýšené teploty.


Všechny další příznaky jako kašel ,chrapot, škrábání v krku, bolesti a zvýšené teploty nad 37 st.,bolesti hlavy, rýma pokud trvají i přes samoléčebné snahy delší dobu než 3 týdny, by měly být rovněž prohlédnuty odborníkem, který navrhne další postup.


V následujícím shrneme základní nejčastější sezónně se vykytující onemocnění horních cest dýchacích a další onemocnění s podobnými příznaky a nastíníme specifika jejich léčby:


Nachlazení prosté:

Je syndrom velmi často a epidemicky se vyskytující s příchodem chladného počasí. Zahrnuje soubor příznaků jako rýma, bolesti v krku,chrapot,slzení očí,únava zvýšené teploty,dráždění ke kašli. Nejčastěji je způsoben nejrůznějšími typy virů a trvá nejčastěji 3-5
dnů. Přenáší se nejčastěji kontaminovanými prsty, také kapénkovou infekcí z osob během prvních dnů jejich onemocnění. V prevenci je tedy důležitá pečlivá hygiena rukou a vyhýbání se úzkému kontaktu s nemocnými popř. v obdobích epidemií vyhýbání se účasti na akcích s velkým množstvím lidí.


V samoléčení doporučujeme pokud možno klidový režim a pečlivé doplňování tekutin. Léčbou typických příznaků prostého nachlazení se budeme věnovat v závěrečném shrnutí.

 

Chřipka:

Je to specifické velice nakažlivé virové onemocnění,které je často laickou veřejností zaměňováno s běžným nachlazením. Jedná se ale o celkovou infekci organismu s jejímy typickými projevy, které většinou propuknou náhle z plného zdraví a je to
zejména:celková schvácenost, horečky běžně i ke 40 stupňům Celsia, úporné bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy,  může být doprovázeno také pocity na zvracení či průjmem. Onemocnění u jinak zdravého člověka trvá asi 5-7 dnů, ovšem u starších a chronicky nemocných osob anebo osob po transplantaci se může komplikovat rozvojem nasedajících bakteriálních onemocnění jako zápal plic či srdce, které se mohou rozvinout v oslabeném organismu a až fatálně ohrozit pacienta. Zejména proto se v prevenci zejména těchto osob zdůrazňuje význam očkování před započetím chřipkové sezóny.

 

Akutní zánět nosohltanu:

Běžné onemocnění trvající obvykle 7 dnů, které se při standardním průběhu nejlépe hodí k samoléčení.Projevuje se škrábáním a bolestí v krku,které bývá nejúpornější 2 až 3 den od začátku přízaků. Často je součástí infekční rýmy, kdy se současně projevuje nejčastěji vodnatá sekrece z nosu a nosní neprůchodnost, může být rovněž zalehnutí a bolest vystřelující do uší a s postupujícím časem dráždivý kašel.

 

Angína:

Rychle nastupující onemocnění provázené horečkou a bolestivým polykáním. Hrdlo je zarudlé a po stranách jsou nápadně vyčnívající zvětšené krční mandle, které mohou být světle nebo barevně povleklé či s čepy.Určití lidé mají větší náchylnost k tomuto onemocnění,
které se u nich může opakovat i několikkrát za sezónu. Vzhledem k tomu, že u dospělých se často jedná o bakteriemi způsobené onemocnění a podobné příznaky může vyvolávat také infekční mononukleóza, je v tomto případě vhodná návštěva lékaře, který provede další vyšetření a rozhodne o terapii.


Akutní zánět středouší:

Jde o zánět středoušní dutiny a Eustachovy trubice, který nejčastěji nasedá na předcházející zánět nosohltanu. Může být způsobeno jak viry tak bakteriemi.Typickými příznaky jsou bolesti v uchu, zalehnutí v uchu a náhlé zhoršení sluchu.V léčbě jsou důležité kapky na zprůchodnění nosu, protože zahlenění v oblasti nosohltanu stěžuje a prodlužuje léčení v oblasti středouší. Další terapii by podle vyšetření měl vést odborný lékař z oboru otorinolaryngologie.Akutní zánět dutin:

Jde o infekci jedné nebo více tzv. paranasálních dutin, které se nacházejí v lebce a komunikují drobnými průchody s dutinou nosní. Typickými příznaky jsou bolesti hlavy a horečka doprovázející déle trvající hnisavý výtok z nosu a ucpaný nos.

Základem racionální terapie je zde snaha o zprůchodnění nosu, které pomůže ve vyprázdnění obsahu dutin a léčbě jejich zánětu.Typické příznaky s teplotami trvající déle než 3 dny by měly vést k návštěvě lékaře.Shrnutí zásad podpůrné terapie při příznacích doprovázející infekce horních cest dýchacích:

U mnoha pacientů se vyskytují současně příznaky více než jednoho onemocnění horních cest dýchacích. Je to proto,že jednotlivá onemocnění na sebe mohou různě navazovat a přecházet. Protože většina náhle vzniklých onemocnění v této oblasti je infekčního původu, důležitá je již zmíněná prevence a to zejména hygiena rukou a vyhýbání se kapénkovému přenosu, v případě chřipky očkování. Pokud už patříme mezi
mnohé, kteří na sobě známky akutního onemocnění spozorují, existuje mnoho přípravků vhodných k léčbě dle symptomů našeho onemocnění.


Základem léčby onemocnění spojeného s teplotami je dostatečné množství tekutin, které organismus ztrácí při teplotě odpařováním z tělesného povrchu a dýchacích cest, stejně jako nadprodukcí hlenu a pocením. Na snížení teploty slouží antipyretika. Účinným jednoduchým
a velmi bezpečným lékem je paracetamol (v zahraničí spíše známý pod názvem acetaminofen). Kromě rychlého působení proti horečce působí také proti bolesti. Účinná dávka se dle tělesné hmotnosti pohybuje v rozmezí 750 až 1000mg. Tuto dávku lze opakovat až 3krát denně. Protože většina výrobců dnes dodává tablety s dávkou pouze 500 mg v jedné tabletě, časté je u pacientů poddávkování s následným
podezíráním z neúčinnosti terapie paracetamolem. Na příznaky rýmy a ucpaného nosu lze použít kapky s účinkem na oplasknutí sliznic v nosní dutině. Kapky by se neměly používat déle než 7-10 dní. Účinek se dostavuje poměrně rychle a je dočasný proto je vhodné využít období průchodné nosní dutiny k aplikaci dalších přípravků, které pomáhají zvlhčit a nastolit rovnováhu na sliznicích (Vincentka,kapky s mořskou solí), popř. kombinovat s antibiotickými nosními kapkami na hnisavou rýmu od lékaře. V léčbě bolestí škrábání v krku existuje množství přípravků typu kloktadel, pastilek, sirupů nejčastěji na přírodní bázi (např. propolis, mořská sůl, islandský lišejník). Na všechny tyto
příznaky lze použít také osvědčené metody našich babiček jako Priessnitzův zábal na krk, ponoření nohou do teplé vody, kloktání vodou se solí. Současně se doporučují prostředky ke zvýšení imunity, ty často bývají součástí již výše zmíněných přípravků. Jde zde o podpůrnou terapii u sezonních infekcí obecně, stejně jako použití bylinek při léčbě nachlazení: jedná se nejčastěji o bylinné směsy a to zejm. fenyklu, šípku, lípy, jitrocele, máty, slézu, proskurníku, prvosenky, heřmánku atd.


Pokud se jedná o léčbu kašle, je potřeba nejdříve odlišit doprovodný kašel nasedající na onemocnění rýmou a zánětem nosohltanu, kdy hleny stékající po zadní části hltanu dráždí hlasivky k většinou suchému kašli bez vykašlávání. Nejčastěji se nachází na začátku onemocnění a u tohoto typu kašle se nedoporučuje používat prostředky na vykašlávání, které působí dráždivě na oblast hrtanu a často působí zbytečnou
nadprodukci hlenů. Tím dochází k dalšímu vyčerpávání organismu nadměrným kašlem a u osob s nízkou pohyblivostí a doprovodnými onemocněními, která stěžují kašlací reflex mohou dokonce způsobit zatékání hlenů do dolních cest dýchacích s možným šířením infekce! Proto se zejm. v prvních dnech infekce doporučuje používat prostředky, které kašel spíše tlumí (Sinecod, Tussin, Stopex, Robitussin antitussicum) popř. prostředky proti kašli méně agresivní na přírodní bázi (Hedelix, Biotussil, Sinupret). Klasická expektorancia, která rozpouští hleny a pomáhají jejich vykašlání se potom používají v pozdější fázi, kdy již i spontánně dojde k vykašlávání nahromaděného hlenu a pocitu zahlenění a potřeby odkašlat. Jednotlivé přípravky působí různým mechanismem, je proto možné nahradit jiným přípravkem původní
nevyhovující nebo nedostatečně účinkující. Nyní existují nové účinné léky k odkašlání, ty jsou vhodné zejména pro kuřáky a pacietny, kteří kromě akutní infekce trpí chronikým onemocněním dýchacích cest jako je chronická bronchitida, chronická obstrukčně-pulmonální nemoc či astma (popř. bronchiektazie, či další vzácnější onemocnění), jsou ale zatím vázána lékařským předpisem.

 

Mudr. Katarína Floreánová