NOVINKY

arr3** Exkluzivní výhodný věrnostní program **Vážení přátelé, pacienti, zákazníci, Lékárna Plus je součástí sítě MAGISTRA LÉKÁRNY, která je... arr3Homeopatická poradnaHomeopatická poradna ...

KONTAKTY

LÉKÁRNA PLUS
náměstí SNP č. 32
Brno
tel: +420 545 219 756
lp@apatykaplus.cz
www.apatykaplus.cz
skype: lekarnaplus

ANKETA

Preferujete lékárnu v místě bydliště?

Ano Ano 39% Nevím Nevím 20% Ne Ne 22% 19%

Zácpa - jak na ni

Zácpa je vysloveně civilizační onemocnění do značné míry spojené s převažujícím životním stylem a nevyskytuje se např. u zvířat ve volné přírodě anebo u přírodních národů.

Dle statistik kolem 20 až 30 procent populace trpí zácpou, jedná se tedy o velmi časté onemocnění.

Neexistuje přesná definice zácpy,obecně se za zácpu považuje méně než 3 stolice za týden, anebo opakované stavy spojené s pocitem nedostatečného vyprázdnění,s tuhou stolicí a s nadměrně namáhavým vyprázdněním.

Existuje nespočet příčin zácpy,související jednak s množstvím a kvalitou stolice,s poruchami střeva a jeho normální funkce anebo související s překážkami v normálním průchodu střevního obsahu.

Zácpa je příznakem,který také provází mnoho chronických onemocnění jako cukrovka,onemocnění ledvin,deprese, roztroušená sklerosa, snížená funkce štítné žlázy a mnoho dalších. Některé léky např. některá antidepresiva, další psychofarmaka i některé léky proti vysokému tlaku mohou rovněž způsobovat zácpu.

 

K odlišení stavů, které by mohly ukazovat na závažnější stav a kdy se doporučuje vyhledání lékaře by mohl posloužit následující seznam:

  • náhle(během několika dnů či týdnů) se      vyvíjející zácpa u jinak zdravého člověka, bez toho,aby došlo k náhlé      změně prostředí, životního rytmu či výraznějšímu stresu v poslední      době 
  • zácpa a současně neodůvodněný úbytek tělesné      hmotnosti
  • krev ve stolici, či na jejím povrchu
  • když se najednou zácpa objeví ve vyšším věku

 

Mezi méně časté jednotky patří spastická zácpa, je to chronická zácpa spojená s častými až úpornými křečovitými bolestmi před vyprázdněním s navazujícím pocitem nedostatečného vyprázdnění,které někdy nepřináší úlevu. Tento typ zácpy je často ještě zhoršován používáním nevhodných dráždivých laxativ a spolu vytváří bludný kruh.

Syndrom Laneova líného střeva je jednotkou téměř bez výjimek se vyskytující u mladších žen a dívek,vyvíjí se pomalu a je v terapii je velmi tvrdošíjná.

 

Zácpa často rovněž vzniká u všech stavů spojených s narušenou koordinací procesu vyprázdnění. Na tom se mohou podílet jednak všechny afekce v oblasti konečníku jako např.hemoroidy, fisury anebo porušené napětí a hybnost svalů pánevního dna(může k němu docházet po náročných porodech, anebo po některých urologických či gynekologických operacích).V těchto případech je nejlepším postupem obrátit se na odborného lékaře dle typu obtíží, ten zavede léčení, může navrhnout operaci anebo doporučit k rehabilitaci svalstva pánevního dna na příslušnou kliniku nebo oddělení.

 

Nejčastější formou je zácpa prostá, neboli návyková, habituální.

Vzniká útlumem normálního vyprazdňovacího reflexu. Na tom se podílí více faktorů podle něhož lze rozdělit opatření a léky, které lze s výhodou použít k léčení prosté zácpy:

  1. Pravidelnost stravování: k porušení vyprazdňovacího reflexu dochází, pokud není často a      pravidelně stimulován a strava je buď v nedostatečném množství anebo velmi      nepravidelná. K prevenci zácpy tedy výborně poslouží změna stravovacích      návyků, kdy se snažíme o co nejpravidelnější stravování po menších porcích      několikkrát denně.
  2. Tekutiny: dostatečný      příjem tekutin 2 litry i více denně je zcela zásadní,kdy při problémech se      zácpou nepijeme jenom pro žízeň, ale současně jako „lék“ na zácpu.Do pitného      režimu můžeme také zařadit mírně projímavé salinické      minerálky(Šaratice,Zaječice,...)
  3. Dostatek pohybu:      dostatek pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu dodává potřebné impulsy k      normálnímu průběhu střevní pohyblivosti a tím také trávení a podporuje i      vyprazdňovací reflex. Současně můžeme přidat masáže břicha.
  4. Složení stravy: správnou      skladbou stravy docílíme také dostatečné množství a kvalitu konzistence      stolice, která sama působí na střevo a jeho normální funkci trávení a vyprazdňování.      Udržování většího objemu stolice a pravidelné pasáže je potom i prevencí      dalších,často na chronickou zácpu navazujících onemocnění střev jako      divertikulosa nebo později i nádory tlustého střeva. Protizácpovitá strava      by měla být obohacena o vlákninu, která na sebe váže vodu,bobtná, a tak      zvětšuje objem stolice. Proto ještě jednou připomínáme současnou nutnost      dostatečného  denního příjmu      tekutin.Ve stravě by měl být dostatek celozrnných produktů (černý chléb a      pečivo,vločky,musli) dále čerstvé ovoce a zelenina.Jako doplněk stravy lze      dodat lněné semínko, pšeničné klíčky, otruby. Mnohé prostředky proti      zácpě, které lze koupit v lékárně obsahují látky, které fungují podobným      způsobem jako vláknina, jsou tedy nenávykové a lze je používat i      dlouhodobě. Jedná o prostředky s laktulózou (Duphalac), anebo další      jako Fruktolax,Lepicol,Psyllium. Posledně jmenovaný je výtažek z rostliny      Plantago ovata a to bylo předmětem několika vědeckých studii. Ty potvrdily      i jeho účinek na úpravu hladiny cholesterolu a udržení rovnováhy hladiny      cukru v krvi. Na začátku používání laktulósy nebo doplňků stravy s      vlákninou se může vyskytnout sklon k většímu nadýmání a pocitům plnosti, to      je ale pouze přechodné a obvykle do 14dní odezní.
  5. Vyhýbání se dráždivým projímadlům: tato projímadla dráždí ke stolici,může      vyvolávat křečovité bolesti břicha a působí postupné vyhasnutí spontánní      vlastní aktivity střeva,tím normální vyprázdnění tlumí a vyniká tak bludný      kruh,.kdy postižený již není schopen spontánního vyprázdnění bez použití      projímadla.
  6. Stres: faktory stresu      jsou pro vynik zácpy často ty první a velmi zásadní.Stres potlačuje      vzprazdňovací reflex a normální střevní pohyblivost. Je velmi častou      příčinou obstipace u dětí. Současně se na vzniku zácpy ale mohou podílet      také některá psychofarmaka. Proto bychom vědomě nikdy neměli potačovat      přirozený reflex nucení na stolici, i kdyby se projevil v nevhodnou chvíli      na nevhodném místě. Na jídlo a vyprazdňování bychom si měli udělat tedy      vždy dostatek času a pokud možno zútulnit prostředí a zpříjemnit      okolnosti. Naopak ani stravování ani vyprazdňování by nemělo nikdy      probíhat ve spěchu a stresu.

 

1.3. 2012, MUDr. Katartína Floreánová