NOVINKY

arr3** Exkluzivní výhodný věrnostní program **Vážení přátelé, pacienti, zákazníci, Lékárna Plus je součástí sítě MAGISTRA LÉKÁRNY, která je... arr3Homeopatická poradnaHomeopatická poradna ...

KONTAKTY

LÉKÁRNA PLUS
náměstí SNP č. 32
Brno
tel: +420 545 219 756
lp@apatykaplus.cz
www.apatykaplus.cz
skype: lekarnaplus

ANKETA

Preferujete lékárnu v místě bydliště?

Ano Ano 39% Nevím Nevím 20% Ne Ne 22% 19%

Osteoartróza

Osteoartróza

Je to velmi časté degenerativní onemocnění kloubů, jehož výskyt velmi roste zvyšujícím se věkem.V populaci nad 80 let více než 90% lidí má klouby postižené nějakým stupňěm artrózy. První degenerativní změny je ovšem možné najít často již mnohem dříve.

Nejčastěji jsou postiženy velké klouby-kolenní a kyčelní,ramenní, ale velmi často bývají postiženy i drobné klouby ruky, zejména posledních článků prstů a baze palce.

 

Ve vývoji degenerativních změn na kloubech se podílejí dva faktory:jednak je to mechanické opotřebování, stejně jako se opotřebuje každý předmět denní potřeby vlivem času a používáním.U kloubu se ale jedná o živou tkáň se specifickými reakcemi,proto se uplatňuje ještě další a mnohem složitější mechanismus odpovědi tkání na opotřebování, zátěž a fyzikální faktory v oblasti kloubu.

Tento mechanismus reakce kloubu na opotřebování se nejčastěji projeví bolestí, krátkodobou ztuhlostí kloubu, vrzoty v oblasti kloubu,sníženou pohyblivostí zejm. kvůli bolesti a někdy také otokem.

Bolest bývá alespoň v počátečních stádiich často vyvolána několikahodinovou-až několikadenní větší fyzickou zátěží, bolest se zlepšuje v klidu a ke zhoršení dochází ke konci dne.Mohou se vyskytnout i potíže závislé na počasí. Se stoupajícím stadiem onemocnění pak stoupá intenzita, ale zejména trvalost obtíží a bolesti, která se začne projevovat i v klidu a v posledních stadiich dokonce budí postiženého ze spánku.

K omezení hybnosti patří vrzoty v kloubu, ze začátku se objevují startovací potíže, tedy snížená hybnost v kloubu před rozhýbáním a ranní stuhlost po několikahodinovém klidu, ta ovšem nepřetrvává déle než 30 minut.Omezení pohybů pro bolest je dalším faktorem, který zrychluje proces artrózy a působí tedy jako začarovaný kruh. Ve vědomě nepoužívané končetině dochází k rychlému snížení svalové síly, ke zkracování šlach a to dále vede k větší statické zátěži na kloub a to ještě urychlí proces degenerativních změn.

 

Mezi rizikové faktory vzniku kloubní artrózy patří:

- neovlivnitelné faktory:

věk-se zvyšujícím se věkem exponenciálně stoupá pravděpodobnost postižení kloubní artrozou v populaci

pohlaví- jmenovitě ženské pohlaví v období přechodu je velice náchylné k rychlému rozvoji osteoartrózy

genetika- genetické vlivy byly prokázány zejména u artrózy kyčelních kloubů

etnicita- to pravděpodobně s genetikou také souvisí, neboť zvláštní studie prokázaly velmi nízkou míru tohoto onemocnění- a to zejména v oblasti kyčelního kloubu u některých Afrických a Asijských populací

vrozené vývojové vady- sem patří v České republice poměrně častá vrozená dyspalzie kyčelního kloubu, která se diagnostikuje a léčí v raném dětství a i když se vada podaří bez následků zvládnout až ve sta procentech se uvádí následná předčasně se vyvíjející osteoartróza kyčelního kloubu. Mezi další deformity spolupodílející se na vzniku artrózy jsou tzv."genua vara" a "genua valga"(nohy do "O" nebo do "X")-tyto deformity jako jediné ze seznamu lze terapeuticky tedy operačně odstranit dříve než se artróza začne projevovat.

 

- ovlivnitelné(nebo částečně ovlivnitelné):

obezita-velmi důležitý faktor;každé kilo navíc zvýší zátěž kloubu až 6 krát!

úrazy kloubů a následný režim- je známé, že vrcholoví sportovci kteří přes opakovaná zranění kloubů a vazů pokračují ve sportovních aktivitách ani v době rekonvalescence po úrazu,jenž je nutná k regeneraci tkáně kloubu.

repetitivní pohyby- zde se jedná zejména o práce, kde se využívá svalová síla a současně je zvýšená zátěž na klouby: zvedání těžkých břemen,ale také práce ve vynucených polohách,např. na kolenou nebo v krajních polohách ohybu kloubu.

 

Pomocí výše uvedeného seznamu si můžeme konkrétně shodnotit naše vlastní rizikové faktory ke vzniku artrózy.

K prevenci stejně jako k léčbě se poté doporučují ze stejného schématu vycházející postupy:

a tedy-zhubnout-pokud máme nějaké to kilo navíc. Při hubnutí nejde o rychlý pokles hmotnosti,to by bylo naopak pro organismus zatěžující či dokonce ohrožující.Spíše bychom se měli snažit o soustavnost a trvající efekt. Je teda potřeba zavést režim, který vychází ze změny životního stylu týkající se jak jídla,tak i pohybových aktivit.

Pravidelné cvičení- v prevenci artrózy jde zejména o udržování svalové síly a protahování šlach v oblasti končetin.Zpevněné svaly a nezkrácené šlachy potom působí na kloub jako chrániče zamezující nesprávné poloze kloubu, která urychluje nebo přímo startuje rozvoj artrózy.Pokud již artrózou trpíme,lze si sjednat schůzku s fyzioterapeutem,který může přímo pro nás navrhnout schéma cvičení. Při pravidelném a trvalém pohybovém režimu dochází prokazatelně k omezení bolestí a problémů s artrosou.

Mezi další léčebné metody, které je možné zkusit ke zmírnění obtíží patří fyzikální procedury jako kryoterapie a termoterapie, jenž vám může naordinovat rehabilitační lékař, anebo také akupunktura.

Rehabilitační pomůcky ke snížení zatěžování postiženého kloubu jako hůlky,berle,opěrné pomůcky-jejich správnému používání vás naučí fyzioterapeut.Naopak nejrůznější ortézy většinou nejsou doporučovány pro oslabení svalů při dlouhodobém používání.

Chondroprotektiva - na trhu je několik preparátů obsahujících chondroitin sulfát a glukosamin sulfát. Obě tyto látky mají klinickými studiemi ověřenou účinnost ve zpomalení procesu artrosy. Dosahovaly stejných výsledků efektivity proti příznakům artrozy jako analgetika používaná k léčbě,ovšem bez vedlejších účinků a příp. komplikací, které se s analgetiky pojí. Chondroprotektiva by však měla být užívána minimálně po dobu 6 měsíců, kdy je možné teprve shodnotit jejich účinnost. Některé ortopedické ambulance provádějí také nitrokloubními injekce s chondroprotektivy.

Léky proti bolesti- lékem první volby k úlevě od bolesti by měl být používán paracetamol v dávce 1000mg až 3xdenně, který je lékem nejbezpečnějším.U některých typů artrózy(zejm. koleno nebo artroza rukou)lze s výhodou využít analgetické masti nebo gely obsahujících nesteroidní analgetika. Pozor je třeba dávat pouze na možné podráždění kůže po oslunění. Teprve pokud účinky paracetamolu nedostačují, je možné přejít na léky skupiny nesteroidních analgetik, k navržení nejlepšího přípravku pro daného pacienta by ale měl rozhodnout lékař, který ho zná a po zvážení dalších onemocnění,popř. po doplnění vyštření u odborníka.

Operace- pokud onemocnění a dospěje do určitého přesně určeného stadia,odborný lékař(ortoped)může doporučit náhradu kloubu endoprotézou.Je potřeba podotknout,že se jedná o poměrně velkou operaci,i když dnes již běžnou, a proto je potřeba před operací důkladně zvážit nejenom stav pacienta ale počítat také s nutnou následnou dlouhodobou rehabilitací, která je pro efekt operace rozhodující.

15.3. 2012, MUDr. Katarína Floreánová